Regulamin zbywania garaży blaszanych niezwiązanych na trwałe z gruntem
Regulamin zbywania garaży blaszanych niezwiązanych na trwałe z gruntem
Załącznik
do uchwały Nr 3/2024 z dnia 19.03.2024r.
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej
Lokatorsko – Własnościowej „ PRZYSZŁOŚĆ „ w Krośniewicach
REGULAMIN ZBYWANIA GARAŻY BLASZANYCH NIEZWIĄZANYCH NA TRWALE Z GRUNTEM
Regulamin niniejszy stanowi wewnętrzne uregulowanie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej „PRZYSZŁOŚĆ “ w Krośniewicach, zwanej dalej “ Spółdzielnią” w zakresie ustanawiania tytułów prawnych i używania garaży blaszanych wybudowanych na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Spółdzielni.
ZASADY ZBYWANIA GARAŻY BLASZANYCH NIEZWIĄZANYCH NA TRWALE Z GRUNTEM
§ 1. 1. O zakup garażu mogą ubiegać się członkowie Spółdzielni, którzy spełniają łącznie następujące warunki :
– posiadają prawo do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni i zamieszkują w jej zasobach,
– nie posiadają tytułu prawnego do garażu , znajdującego się w zasobach Spółdzielni ,
– są właścicielami / współwłaścicielami a także leasingobiorcami pojazdu samochodowego .
2.W przypadku członków Spółdzielni pozostających w związku małżeńskim , o zakup garażu może ubiegać się jeden z małżonków.
3. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób , o zakup garażu może ubiegać się członek Spółdzielni , o którego uprawnieniach członkowskich rozstrzygnął sąd w postępowaniu nieprocesowym, albo którego wyboru dokonała Spółdzielnia, stosownie do trybu określonego w art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. 2023 r.poz. 438 ze zm . ) .
§ 2. Z ubiegania się o zakup garażu wyłączeni są członkowie Spółdzielni, którzy w roku 2023 oraz w 2024 roku w okresie do dnia wejścia w życie niniejszego Regulaminu zalegali w opłatach na rzecz Spółdzielni powyżej 30 dni od dnia wyznaczonego na dokonanie opłat .
§ 3. Spółdzielnia prowadzi rejestr członków Spółdzielni , spełniających warunki, o których mowa w § 1 i 2 zainteresowanych zakupem garażu , zwany dalej „rejestrem”.
§ 4. 1. W przypadku gdy liczba członków Spółdzielni, o których mowa w §1 i 2 zainteresowanych zakupem garażu jest większa niż ilość garaży przewidzianych do sprzedaży, wskazanie nabywcy odbywa się w drodze losowania przeprowadzonego w obecności zainteresowanych osób lub ich pełnomocników .
2. Osoby zainteresowane zakupem garażu nieobecne w trakcie losowania , osobiście lub poprzez pełnomocnika , nie będą brały udziału w losowaniu , o którym mowa w ust. 1 .
§ 5. O rozpoczęciu przyjmowania wniosków na zakup garażu, Spółdzielnia zamieści informację na tablicach ogłoszeń w klatkach schodowych budynków oraz na stronie internetowej, informując o terminie składania podań.
§ 6. 1. Członek Spółdzielni, z którym Spółdzielnia zawarła umowę sprzedaży garażu , zobowiązany jest w terminie 7 dni od dnia podpisania umowy sprzedaży do wniesienia pełnej ceny nabycia wskazanej w umowie sprzedaży . Do czasu wniesienia ceny nabycia , garaż pozostaje własnością Spółdzielni .
2.W przypadku braku zapłaty ceny nabycia w terminie wskazanym w ust. 1 , Spółdzielnia ma prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży . W takim przypadku umowę uważa się za niezawartą .
3. Ustalenie osoby nabywcy w sytuacji określonej w ust. 2 następuje według procedury określonej w § 4 i 5 , z tym że w losowaniu będą mogły brać udział osoby , które nie zostały wylosowane w poprzedniej procedurze .
§ 7. Cena nabycia garażu obejmuje następujące koszty:
1) Koszty zakupu garażu przez Spółdzielnię
2)Koszty opracowania dokumentacji budowlanej
3) Koszty robót budowlanych
4) Koszty Zarządu wynikające z prowadzonej działalności inwestycyjnej
5) Koszty usług geodezyjnych
6) Koszty utwardzenia terenu
7) Koszty innych robót związanych z budową garaży
§ 8. Po zawarciu umowy sprzedaży garażu oraz zapłacie ceny nabycia , o których mowa w § 6 ust. 1 i 2, garaż jako rzecz ruchoma stanowi własność nabywcy , z którą Zarząd zawiera umowę najmu gruntu, na którym garaż został posadowiony, określając w niej stawkę opłaty czynszowej oraz termin jej zapłaty .
§ 9. 1. Obowiązek czynszowy powstaje z dniem fizycznego odbioru garażu i przekazania go w użytkowanie.
2. Od niewpłaconych w terminie należności Spółdzielnia pobierać może odsetki ustawowe za opóźnienie.
3. Stawkę czynszu można podnosić w przypadkach:
a) ustania członkostwa w Spółdzielni osoby będącej właścicielem garażu;
b) utraty członkostwa w Spółdzielni i tytułu prawnego do zamieszkiwania w zasobach Spółdzielni;
c) w innych przypadkach o ile dopuszcza to zawarta umowa.
4. Zamieszkujące w zasobach Spółdzielni osoby posiadające garaż a niebędące członkami Spółdzielni płacą czynsz wyższy od płaconego przez członków Spółdzielni za najem gruntu pod garażem.
5. Osoby niebędące członkami Spółdzielni i niezamieszkałe w zasobach Spółdzielni płacą czynsz za najem gruntu pod garażem w wysokości ustalonej przez Zarząd stosownie do aktualnych warunków rynkowych.
§ 10. 1. Na właścicielu garażu blaszanego ciążą wynikające z Prawa budowlanego obowiązki użytkownika obiektu budowlanego.
2. Obowiązkiem użytkowników garaży jest:
1) konserwacja i remont wszystkich elementów konstrukcyjnych i wykończenia,
2) dbanie o utrzymanie estetyki i porządku wokół garażu,
3) usuwanie przedmiotów uniemożliwiających lub utrudniających dojazd do garaży.
§ 11. Umowę najmu, na podstawie której użytkownik używa nieruchomości Spółdzielni pod posadowionym garażem, Spółdzielnia może wypowiedzieć w przypadku:
1) Przeznaczenia przedmiotu najmu na inne cele.
2)Zalegania z należnym czynszem najmu za okres uzasadniający wypowiedzenie umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia w rozumieniu art. 672 Kodeksu cywilnego.
3) Rażącego zakłócania porządku i naruszania zasad współżycia społecznego przez użytkownika garażu czyniącego korzystanie z innych garaży i nieruchomości uciążliwym.
4) Samowolnego, niezgodnego z przeznaczeniem korzystania przez użytkownika garażu z przedmiotu najmu
5) Rażącego naruszenia przez użytkownika garażu przepisów przeciwpożarowych lub dotyczących ochrony środowiska.
6) Oddania nieruchomości gruntowej będącej przedmiotem najmu do używania w podnajmem lub poddzierżawę osobom trzecim (niebędącym członkami Spółdzielni) bez zgody Spółdzielni.
§ 12 .W przypadku wykonania przez osobę używającą nieruchomość na podstawie umowy najmu podmurówek i innych prac budowlanych po zakończeniu najmu , ich efekty pozostają nienaruszone — bez zwracania poniesionych przez najemcę kosztów , bądź przedmiot najmu będzie doprowadzony do stanu pierwotnego, stosownie do wyboru najemcy .
§ 13 . 1. Właściciel garażu blaszanego obowiązany jest do zgłoszenia Spółdzielni w ciągu 14 dni faktu sprzedaży garażu. W przypadku niezgłoszenia sprzedaży garażu Spółdzielnia ma prawo do obciążania właściciela garażu czynszem najmu za używanie gruntu pod garażem, aż do dnia ustalenia przez Spółdzielnię nowego właściciela garażu.
ROZLICZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
§ 14. 1. W przypadku, gdy to Spółdzielnia jest stroną umowy o dostarczanie energii elektrycznej do zestawu garaży zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym, rozliczenie tej energii dokonywane jest przez Spółdzielnię, która obciąża użytkowników garaży kosztami zużycia energii elektrycznej. Rozliczenie odbywa się na podstawie wskazań licznika głównego oraz liczników w poszczególnych garażach. Jeżeli suma wskazań liczników w poszczególnych garażach jest niższa od wskazań licznika głównego, użytkownicy garaży pokrywają koszty tej różnicy w częściach równych.
2. Obowiązek utrzymania licznika energii elektrycznej w garażu we właściwym stanie, w szczególności jego legalizacja lub obciąża użytkowników garaży.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 15 .Regulamin niniejszy uchwalony uchwałą Rady Nadzorczej nr 2/2024 z dnia 19.03.2024r. wchodzi w życie z dniem podjęcia tej uchwały.
Podpisał:
Sekretarz Rady Nadzorczej Przewodniczący Rady Nadzorczej
Romualda Szadkowska Waldemar Nowak
Oryginał regulaminu do podglądu i pobrania (plik PDF)